4 січня відповідно до резолюції Генасамблеї ООН відзначається Всесвітній день азбуки Брайля (World Braille Day) — унікальної азбуки, яку назвали на честь її винахідника.
Саме в цей день у 1809 році народився Луї Брайль — людина, винахід якої докорінно змінив життя людей з вадами зору, дозволив їм читати та писати, отримувати освіту, працювати, всебічно розвиватися та комфортно почуватися у світі.
Але хто знає, що до створення абетки Луї Брайля підштовхнули шифровані повідомлення часів наполеонівських війн?
Саме на замовлення Наполеона в 1808 році французький криптограф Шарль Барбье створив так звану «нічну азбуку» — спосіб кодування повідомлень, який дозволяв їх одержувачам читати тексти повідомлень «наосліп» — у темряві та безшумно.
У 1820 році Барбье презентував «нічну азбуку» в Французькій національній школі для сліпих дітей, запропонувавши також інструменти для письма: спеціальну дошку та гострий інструмент для нанесення точок. Серед учасників презентації був і Луї Брайль, якому виповнилося лише 12 років. Саме ця презентація підштовхнула незрячого хлопця до ідеї створення власної рельєфно-крапкової абетки. І вже в 1824 році Брайль опублікував свій унікальний метод письма, який являє собою тактильне поєднання графічних символів.
Кожен символ складається з шести точок, розташованих у 2 колонки по 3 точки у кожній. Алфавіт дозволяє передавати різні комбінації – літери, цифри, музичні, математичні та наукові знаки. За допомогою дотиків пальців по цим точкам людина може читати і писати.
У 1837 році вийшла перша книга шрифтом Брайля і це була «Історія Франції». В 1878 році на міжнародному конґресі у Римі шрифт Брайля був визнаний як найзручніший спосіб читання та письма для незрячих.
Понад 200 років азбука Брайля є ключем до самостійного життя та активної участі в суспільстві людей з вадами зору. Для мільйонів вона стала віконцем у різноманітний світ, засобом спілкування, здобуття освіти, забезпечила доступ до інформації та реалізацію права на свободу висловлення поглядів і переконань. Від кнопок ліфта до предметів першої необхідності, таких як шампунь, пакети з ліками і банкомати - шрифт Брайля використовується у всьому світі для спілкування з тими, хто може його читати.
За різними оцінками, в Україні сьогодні живе від 80 до 100 тисяч людей з порушеннями зору, з них близько 10 тисяч - діти. Після війни ця цифра, напевно, збільшиться.
Тому наше завдання, почути та зрозуміти цих людей, задовольнити їх існуючі потреби в здобутті нових знань та долученні до якісної літератури через збільшення кількості рельєфно-крапкових книг, розширення їх репертуару, можливості отримання в тимчасове безоплатне користування, забезпечення пристроями для читання текстів, створення безпечної та доступної інфраструктури.
Наша бібліотека на сьогодні немає тактильних книг та спеціальних пристроїв. Але ми все одно прагнемо створити по-справжньому доступне, безперешкодне і комфортне фізичне та інформаційне середовище для людей з вадами зору, впроваджуючи проєкт «Бібліотека за БЕЗБАР’ЄРНІСТЬ».
Ми пропонуємо комфортне та доступне середовище та послуги соціальних предметних бібліотекарів, які допоможуть:
- з прослуховуванням аудіокниг, представлених в електронному каталозі нашої бібліотеки;
- з вибором літератури та ресурсів, що підходять для людей з вадами зору;
- з користуванням електронними читанками із функцією збільшення шрифту;
- з організацією доступу до електронних баз даних, які підтримують адаптивність для користувачів з вадами зору;
- з інтеграцією у цифровий інформаційний простір.
P.S. В Україні відновлено роботу онлайн-бібліотеки шрифтом Брайля Braillem.com.
Через даний портал можна замовити будь-яку книгу у тимчасове безоплатне користування. Пересилання книг – безкоштовне (відправлення секограмою або за кошт організаторів). Послуга доступна як фізичним особам, так і організаціям.
Крім того, на платформі є навчальна опція - відеокурс «Вивчаємо Брайль».