5 квітня 1710 року в Бендерах (місто на території сучасної Молдови) Пилип Орлик укладає договір між гетьманом, старшиною, запорожцями і шведським королем аби накреслити устрій майбутньої самостійної України.
Цей документ згодом дістав назву «Конституція Пилипа Орлика» та «Бендерська Конституція» (назва жахлива для кожного московита хоча, як бачимо, не має жодного стосунку до Степана Бандери!)
Про Конституцію Пилипа Орлика говорять як про першу Конституцію в світі та Європі. Чи справді це так? Проаналізуємо: Конституція США – 1787 року, Конституція Франції та Польщі – 1791. Гадаю, відповідь очевидна.
Спитаєте, чим Бендерська Конституція така особлива, що аж випередила свій час? Розберемось.
«В Конституції Орлика абсолютно існує розподіл на три гілки влади. Цей розподіл в юридичній думці Європи виникне за кілька десятиліть і буде пізніше обґрунтований визначними правниками того часу у Франції та інших країнах Європи. Це дійсно перший прецедент в Європі, коли судову владу забрали у феодала», – пояснює Олександр Алфьоров, український історик.
Тож, Конституція Пилипа Орлика розподіляє владу на судову, виконавчу та законодавчу, обмежує владу гетьмана, дає гарантії прав і свобод запорожцям та виборність державних посад. Державна релігія – православ’я, а Київська митрополія мала вийти з підпорядкування Московському патріархові.
Як ми бачимо, Бендерська Конституція була дуже прогресивною як для 18 століття та мала статті, притаманні Конституції сучасної демократичної держави.
Хочеш дізнатися більше? Вперед!
Шудря, М. Лицарі булави. Розповіді про українських гетьманів [Текст] / М. Шудря. — К. : Велес, 2009. — 240 с. — (Культурна спадщина України). – ISBN 966-8263-39-1.
Реєнт, О.П. Усі гетьмани України [Текст] : легенди : міфи : біографії / О. П. Реєнт, І. А. Коляда. — Х. : Фоліо, 2008. — 43 с. — (Історичне досьє). – ISBN 978-966-03-4485-3.