Всесвітній день комп'ютерної грамотності (World Computer Literacy Day) щорічно відзначають 2 грудня.
З історії
Вперше День комп’ютерної грамотності провели у 2001 році в Індії. IT-компанія з розвитку ІТ-навичок – NIIT так вирішила привітати співробітників з 20-ю річницею існування та провести дослідження рівня цифрової грамотності, які показали, що у світі активними користувачами комп’ютерної техніки є чоловіки. Тому спеціалісти компанії стали заохочувати жінок та дітей країни до вивчення основ комп'ютерної грамотності. Згодом свято поширилося на весь світ.
Метою Всесвітнього дня комп'ютерної грамотності є вільний доступ до навчання цифрової грамотності, розвитку комп’ютерних та технологічних навичок, безпеки в цифровому середовищі, покращення ІТ-освіти та заохочення людей ефективно використовувати комп’ютерну техніку.
Комп'ютерна грамотність – це вміння та знання, які дозволяють використовувати комп’ютерну техніку у роботі та повсякденному житті.
Зі стрімким розвитком інформаційних технологій щороку зростає перелік необхідних навичок. Знання комп’ютера сьогодні є вимогою навіть у простих професіях та є однією з передумов побудови успішної кар'єри.
Які навички комп'ютерної грамотності необхідні сьогодні:
- володіння пакетом Microsoft Office;
- вміння працювати з електронною поштою;
- вміння користуватися соціальними мережами;
- володіння програмним забезпеченням зі створення цифрового контенту;
- знання основ програмування;
- володіння основами кібербезпеки;
- здатність до вивчення аналітики даних та бізнес-аналізу;
- розуміння віртуальної реальності, інструментів 3D та звукового дизайну;
- володіння навичками машинного навчання та штучного інтелекту;
- вміння працювати з хмарними обчисленнями;
- володіння навичками науки про дані – Data Science;
- вміння використовувати інструменти для спільної роботи та ін.
Чим ширший діапазон ваших комп'ютерних навичок, тим більше розвинена комп'ютерна грамотність, тим вищі шанси отримати високооплачувану роботу. Це є гарантією того, що ви можете стати самозайнятим професіоналом, працюючи з дому.
Останнє дослідження, яке провело Міністерство цифрової трансформації, свідчить про, те що цифрові навички населення України зросли на 5,2%.
Перевірити свої знання основ комп'ютерної грамотності можна за допомогою Національного тесту цифрової грамотності Цифрограм. Він складається з 90 запитань. Завдання тесту систематизовані за сферами знань європейської рамки цифрових компетентностей для громадян DigComp 2.1., адаптованої українськими експертами. Після складання тесту ви отримаєте сертифікат, що підтверджує ваші знання та навички.
Пропонуємо безкоштовні освітні платформи для розширення комп'ютерних навичок:
Дія.Цифрова освіта. Національна онлайн платформа з цифрової грамотності, де кожен громадянин може опанувати цифрові навички у сучасному форматі – переглядаючи освітні серіали, складати тести та отримувати сертифікати.
Prometheus. Громадський проєкт масових відкритих онлайн-курсів до найкращих навчальних курсів університетського рівня.
ВУМ online. Освітній проєкт, який поширює ідеї та сприяє розвитку громадянського суспільства в Україні. Курси від провідних викладачів бізнес-шкіл, громадського сектору, практиків з бізнесу та соціальної сфери.
Emeritus. Академічна спільнота СумДУ має вільний доступ до курсів, програм і тренінгів більш ніж 50 кращих світових ЗВО. Доступ за умов реєстрації.
Coursera. Студенти та викладачі отримали вільний доступ до понад 6 тис. онлайн курсів від провідних університетів та компаній світу з можливістю отримання сертифіката по завершенню. Доступ за умов реєстрації.
Udemy. Міжнародна навчальна платформа з онлайн-курсами на різноманітну тематику. Для українських студентів доступні понад 12 500 найкращих освітніх курсів від провідних університетів світу.
Ukraine Global Faculty. Це новий проєкт, в рамках якого закордонні професори з провідних університетів, топексперти та підприємці читатимуть лекції онлайн для української аудиторії.
Навчайтеся, не зупиняйтеся на досягнутому, і успіх неодмінно прийде у ваше життя!