Відкрита наука та дані вже давно стали трендом сьогодення. Відкритий доступ до наукової інформації, даних досліджень, а також до відкритої освіти – це не тільки виклик часу, а й одна з основних вимог і умов для розвитку науки, наукової комунікації, підвищення рівня якості освіти, інтеграції української науки у світовий простір.
Щороку в останній тиждень жовтня відзначається Міжнародний тиждень відкритого доступу/Open Access Week.
Тема 2022 року – “Відкриті для кліматичної справедливості” – спрямована на заохочення зв’язків і співпраці між кліматичним рухом і міжнародною відкритою спільнотою. Обмін знаннями — одне з прав людини, і подолання кліматичної кризи вимагає швидкого обміну знаннями попри географічні, економічні та дисциплінарні кордони.
Тиждень відкритого доступу – це щорічна глобальна подія, заснована з метою підвищення обізнаності щодо відкритого доступу та заклику до того, щоб відкритий доступ став нормою в науці та дослідженнях.
Відкритий доступ гарантує, що дослідження, дані та освіта доступні для всіх. Рівний доступ до інформації є важливим принципом демократичного суспільства.
У Сумському державному університеті відкритий доступ реалізований через репозитарій – електронний архів академічних текстів студентів та науковців університету; сайти наукових періодичних видань університету з доступом до повнотекстових архівів журналів.
З переліком світових електронних ресурсів для освіти та наукових досліджень та детальніше про них ви можете ознайомитись на сайті бібліотеки:
- Відкриті освітні ресурси - матеріали для навчання, викладання та дослідницької діяльності в будь-якому форматі та середовищі.
- Тематичні ресурси - відкриті матеріали, бази даних, інтернет-портали відкритого доступу, згруповані за галузями знань.
- Джерела даних міжнародних та державних організацій, офіційних статистичних даних в Україні, пошукові ресурси даних.