Цьогоріч, Міжнародний тиждень медіа та інформаційної грамотності (GlobalMILWeek2022) присвячений темі "Плекання довіри: імператив медіа та інформаційної грамотності / Nurturing trust: A Media and Information Literacy Imperative". Одинадцятий GlobalMILWeek проходитиме в Нігерії (Абуджі) з 24 по 31 жовтня 2022 р.
Під час проведення GlobalMILWeek2022 заплановано узагальнити наявні проблеми у сфері довіри й солідарності медіа, визначити майбутні кроки їх розв'язання за допомогою підвищення рівня медіа та інформаційної грамотності через плекання довіри до медіа.
Медіа та інформаційна грамотність – це:
- здатність знаходити, аналізувати та використовувати інформацію
- вміння отримувати доступ до медіа, створення контенту
- навички користування сучасними інформаційними технологіями та програмним забезпеченням
Бути медіаграмотним означає вміти знаходити те, що шукаємо, вибирати те, що потрібно, і визначати правдивість цієї інформації.
Бути медіаграмотним означає вміти використовувати інформацію, розумно зберігати її та ділитися нею з іншими.
ЮНЕСКО опублікувало 5 принципів про медіа та інформаційну грамотність, які спрямовані на об’єднання зусиль для розвитку навичок для життя та роботи у XXI столітті.
Сьогодні наша країна протистоїть пропаганді та дезінформації та потребує підвищення медіаграмотності громадян. Критичне ставлення до інформації вимагає зусиль і постійного самовдосконалення. Тому ми підібрали найкращі українські ресурси для самоосвіти, які допоможуть покращити навички критичного мислення, досліджувати та аналізувати інформацію:
Media IQ – проєкт із розвитку медіаграмотності та критичного мислення.
MediaSapiens – проєкт з підвищення медіаграмотності та критичного мислення, що орієнтує в інформаційному просторі.
Stopfake.org – сайт для перевірки фактів, для посилення медіаграмотності й боротьби з пропагандою.
Uchoose.info – вебресурс про медіагігієну, критичне мислення, логіку і розвіювання стереотипів.
GeoImgr – вебінструмент для геотегування фотографій з можливістю додавати нові координати до фото.
Google Search by Image – зворотний пошук зображень: завантаження фото для пошуку першоджерела та перегляд, де воно публікувалося.
Image Edited? – вебінструмент дозволяє перевірити, чи фото відредаговано та оброблено в фотошопі. Тести Exif і пікселів визначають, чи є фотографія оригінальною, чи зміненою.
Photo Location.net – вебінструмент дозволяє змінювати та видаляти з фото GPS інформацію онлайн (геотеги та місцеперебування).
Reverse image search – знаходить джерело зображення, версії з високою роздільною здатністю. Дозволяє завантажити вебсторінки, де наявна ця фотографія та знайти автора.
In Video Veritas – сервіс для перевірки відео на вміст фейків та маніпуляцій. Матеріал розбивається на кадри та шукає першоджерела для індустрії новин.
Youtube DataViewer – інструмент показує точну дату й час завантаження відео. За кадрами з відео, перевіряє через обернений пошук за зображеннями. Вказує ID відео, за яким у Твіттері можна побачити, хто його поширював.
Бібліотека СумДУ є офіційним хабом Національного проєкту Освітня онлайн платформа
Дія.Цифрова освіта. Ми допоможемо вам орієнтувалася в інформаційному просторі та розвивати цифрові компетенції.
Запрошуємо усіх охочих до нашого Цифрового хабу на навчання.
Для отримання консультацій звертайтеся:
БІЦ-206, 2-й поверх, у будні з 9-00 до 16-00
Світлана Голишевська: s.holyshevska@library.sumdu.edu.ua
або Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Like1
Dislike0