Дата публікації:
08 грудня 2021
Кількість переглядів:
359
Поділитися:

«Права людини можуть бути реалізовані тоді, коли люди
поінформовані про свої права і знають, як ними користуватися.»
Томас Хаммарберг, шведський дипломат, активіст руху за  права людини

Кожна людина знає, що має певні права. Багато хто зможе пригадати право на життя, на освіту, на рівність... Але чи зможемо ми згадати всі тридцять пунктів Конвенції про права людини? А розповісти про них детальніше? І це свідчить про нашу правову необізнаність і нехтування своїми правами.

Людина, її права і свободи становлять у правовій державі найвищу соціальну цінність. Права людини важливі, бо захищають нашу гідність і рівність, сприяють взаєморозумінню та терпимості, запобігають дискримінації та насильству. Саме на їхнє забезпечення й найповнішу реалізацію у суспільному житті має бути спрямована уся державна діяльність. 

10 грудня в світі відзначається Міжнародний день прав людини. В цей день у 1948 році Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини — історично важливий документ, який проголосив невід'ємні права, притаманні кожній людині незалежно від її раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних переконань, національного чи соціального походження, майнового, станового чи іншого становища.

У Декларації йдеться про право на життя мільйонів людей, наведено широкий перелік політичних, громадянських, соціальних, культурних та економічних прав. Цитати з цього документа перекладають частіше, ніж будь-який інший документ у світі. Текст існує більш ніж 500 мовами, що свідчить про універсальний характер і масштаби поширення Декларації. На її основі здійснювалася розробка багатьох міжнародних договорів, регіональних документів із прав людини, національних конституцій тощо.

Наприкінці 2000-х років ООН ухвалила рішення святкувати Міжнародний день прав людини під обраним гаслом, яке змінюється щороку.

2021 року Міжнародний день прав людини проходить під гаслом «Рівність – скорочення нерівності, просування прав людини» і присвячений статті 1 Загальної декларації прав людини – «Усі люди народжуються вільними та рівними у своїй гідності та правах».

Щоб дотримуватися культури прав людини, отримувати гарантований доступ до цих прав і можливість їх реалізації ми маємо набувати знань про права людини та способи їх захисту, навчатися певним навичкам, необхіднім для заохочення, захисту і застосування прав людини в повсякденному житті. 

В цьому нам допоможуть книги з фондів Бібліотеки СумДУ: 

Bezumtsi

Томас Пейн. Права людини 

Коли в Америці в 1791 році вперше друком вийшла праця Томаса Пейна, видавець відмовився від неї. В Англії автор був заочно засуджений, а у Франції - обраний членом Національного конвенту. Ця книга і до сьогодні є настільною книгою багатьох поколінь революціонерів, реформаторів, правозахисників. Або в ній вперше  в історії людства сформульовані принципи розбудови демократичного суспільства і прав людини.

 

Bezumtsi

Молдован, В.В. Конституційні права, свободи та обов`язки людини і громадянина

Хоча це навчальний посібник, але кожен бажаючий може підвищити свою правову обізнаність і правову культуру ознайомившись з  основним конституційним правами, свободами та обов'язками людини і громадянина: громадянськими, політичними, економічними, соціальними та культурними. Значну увагу приділено захисту прав і свобод Конституційним Судом України та Європейським судом з прав людини. 

  

Bezumtsi

Права і свободи людини і громадянина в Україні (доктрина Європейського суду з прав людини і Конституційного Суду України)

Ви­кла­де­ні у по­сі­б­ни­ку на­у­ко­ві ма­те­рі­а­ли що­до за­хи­с­ту прав і сво­бод лю­ди­ни і громадянина, а та­кож рі­шен­ня Консти­ту­цій­но­го Су­ду Укра­ї­ни, Єв­ро­пей­сь­ко­го су­ду з прав людини та за­ру­бі­ж­них су­дів кон­сти­ту­цій­ної юс­ти­ції ма­ють за­га­ль­но­пра­во­ві цін­но­с­ті, оскільки рі­шен­ня вказаних су­дів на­во­дять пра­во­ві по­зи­ції у сфе­рі за­хи­с­ту прав і свобод лю­ди­ни і гро­ма­дя­ни­на, що вра­хо­ву­ють­ся в усіх видах юри­ди­ч­ної ді­я­ль­но­с­ті.

  

Bezumtsi

Сироїд Т., Фоміна Л. Міжнародний захист прав людини

У навчальному посібнику  в легкій та доступній формі висвітлено становлення та розвиток інституту міжнародного захисту прав людини на універсальному і регіональному рівнях, подано короткий виклад основних прав людини, зосереджено увагу на ключових питаннях щодо правової та інституційної основи захисту таких категорій осіб, як діти, жінки, біженці, вимушені переселенці, особи, позбавлені волі, та ін.

 

Bezumtsi

Право на свободу та особисту недоторканість: практика Європейського суду з прав людини та законодавство України   

У світі право на свободу та особисту недоторканність є одним з фундаментальних і невідчужуваних особистих прав людини.  Європейські стандарти цих прав знайшли відображення в низці міжнародних та національних законодавчих і нормативно-правових актів, рішеннях Європейського суду з прав людини, Конституційного Суду України та національних судів з питань права на свободу та  особисту недоторканність.

  

Bezumtsi

Як і коли можна звернутися до Європейського Суду з прав людини?

Багато хто знає про Європейський суд з прав людини. Але коли і як можна звернутися до даної установи – відомо далеко не всім. У брошурі доступно для широкого загалу описано порядок звернення до Європейського Суду з прав людини за захистом від порушень з боку держави, поміщено витяги з офіційного пакету документів для звернення  до судової установи, роз’яснюється як правильно оформити заяву для звернення до Суду.

 

Bezumtsi

"Закладинки" - посібник з протидії мові ненависті через освіту з прав людини

Невже людина не може висловлювати власну думку, адже в демократичному суспільстві має на це право? Але дотримання цього права передбачає чіткі обов’язки та відповідальність. Даний посібник буде корисним молодим людям не тільки у вирішенні проблеми мови ненависті в Інтернеті, а також може слугувати покращенню розуміння прав людини, свободи вираження думок, навчатиме медіаграмотності та толерантності.

 

0 Dislike0

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  info@library.sumdu.edu.ua

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua