19 - 25 жовтня 2020 року Міжнародний Тиждень Відкритого Доступу.
Уже 12-й рік поспіль у жовтні місяці світ відзначає Міжнародний Тиждень Відкритого Доступу, який висвітлює питання вільного доступу до наукових публікацій та даних досліджень.
За останні п’ять років відкритий доступ набув значного розвитку. Значним поштовхом став проголошений у вересні 2018 р. асоціацією Science Europe Plan S.
Все більше видавництв та організацій частково або повністю переходять на модель відкритого доступу.
Так понад 90% журналів видавництва Elsevier мають модель відкритого доступу. У 2019 році видавництвом було опубліковано понад 49 000 статей відкритого доступу, що на 40% більше порівняно з попереднім роком.
Збільшення кількості публікацій відкритого доступу демонструє і аналітичний ресурс Dimentions. Згідно з даними ресурсу у 2019 році було опубліковано у відкритий доступ 2 704 961 матеріал, що на 969 375 більше, ніж у 2015 році.
Позитивні наслідки відкритого доступу все частіше досліджуються видавництвами та вченими. Так, вчений Ronald Snijder з Лейденського університету дослідив, що книги опубліковані у відкритому доступі мають на 10% більше цитувань, а Research Information Network, у 2014 проаналізувавши веб-трафік понад 700 статей опублікованих у гібридному науковому журналі Nature Communications, виявили, що протягом шести місяців статті з відкритим доступом переглядались удвічі частіше, ніж статті, доступні лише за передплатою.
У 2020 році наукові кола усього світу об’єдналися у боротьбі з вірусом COVID-19. Відкритий обмін інформацією та спільне / повторне використання даних дозволило швидко ідентифікувати мутації та робити кроки у дослідженнях. Так, Nature, Elsevier та Wellcome зробили доступ до всіх наукових робіт про COVID-19 відкритим, а New England Journal of Medicine (NEJM) пришвидшив процес рецензування цих статей. Журнали та наукові установи також обмінюються своєю інформацією з ВОЗ, яка веде базу даних про наявні на даний час дослідження.
У Сумському державному університеті основними провідниками відкритого доступу є репозитарій – електронний архів академічних текстів студентів та науковців університету; сайти наукових періодичних видань університету з доступом до повнотекстових архівів журналів; відкриті освітні ресурси університету.