Україна та світ | Інтелектуальна власність | Лютий 2024
АВТОРСЬКЕ ПРАВО ТА СУМІЖНІ ПРАВА
Що таке авторське право та як воно діє в Україні? З якими викликами стикається в цифрову еру та чи можуть захистити свої права митці? Про авторське право, роялті та загрозу штучного інтелекту розповів експерт з медійного права Ігор Розкладай.
IP офіс провів черговий захід із серії “34 полюси творчості” на тему «Охорона прав інтелектуальної власності у видавничій справі» для представників однієї з найбільш прогресуючих креативних індустрій України, а саме для книговидавців, що у воєнний час змогли вивести галузь на якісно новий рівень. Говорили про особливості застосування норм права інтелектуальної власності саме при виданні книг.
Правові аспекти оцифрування музейних колекцій: новий мануал від IP офісу. Цей презентаційний матеріал має на меті підвищити обізнаність у застосуванні норм законодавства про авторське право і суміжні права в музейній справі. Мануал описує, яким чином музеї мають право на відтворення твору у цифровому форматі без звернення до правовласника. А в яких випадках використання оцифрованого твору, що не перейшов у суспільне надбання, є можливим лише з дозволу правовласника.
Замовили фотосесію, а фотограф вимагає доплату «за конфіденційність», мотивуючи, що авторські права на фотографії належать йому. В ідеалі – варто було б перед початком фотосесії укласти договір з фотографом і чітко прописати, хто які права має на фотографії. Але що ж робити, коли договору нема, а вимоги фотографа для вас стали неприємним сюрпризом.
ЗАХИСТ ПРАВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ
Використання в рекламі відомих творів мистецтва, персонажів та героїв може стати потужним інструментом комунікації та просування бренду. Але використання ідей та інтелектуальної власності інших може потягнути за собою проблеми. Є стратегії, що дозволяють цього уникнути.
Якби запитати українців про найважливіші чинники, що визначають розвиток держави, то, напевно, серед лідерів будуть промисловість, потужна армія, IT-сектор тощо. Але чи багатьом із наших громадян спаде на думку назвати інтелектуальну власність, адже функціонування кожної з перелічених сфер критично залежить від захисту прав інтелектуальної власності. Як правильна політика захисту інтелектуальної власності впливає на економічне зростання?
Україна є найбільшою аграрною країною Європи. Таким чином, інвестиція в українське рослинництво є перспективною нішею для вітчизняного бізнесу та іноземних компаній. У цьому матеріалі автор пропонує зосередитись на правових питаннях, які можуть виникнути в процесі комерціалізації сортів рослин. Простіше кажучи, хто, коли, як і за яких обставин набуває на них права.
Росіяни крадуть не лише пралки, а й українську музику. Виконавці країни-агресора просто перекладають українські пісні російською та видають їх за свої. Іноді вони навіть у відео вказують справжнього автора, але дозволу на переклад та виконання, звісно ж, не питають. Як українські митці можуть протистояти таким крадіжкам – у матеріалі.
Many businesses had to adapt to the new realities of doing business after the full-scale war between Russia and Ukraine had started. Currently, they face the issues of entering new markets, developing new areas, ensuring autonomous operation, etc. Intellectual property protection has become more relevant than ever. Since in addition to supporting and protecting current areas, businesses and technologies, it is necessary to protect and adequately formalize new areas and expand protection. In this article, we will consider the features of intellectual property protection in Ukraine during martial law.
ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ ТА АВТОРСЬКЕ ПРАВО
Чи можуть твори, створені штучним інтелектом набути ознак охороноздатності в розрізі права інтелектуальної власності? І якщо штучний інтелект у таких випадках створює об'єкти авторського права, то чи можемо ми називати його автором? Як врегульоване це питання на законодавчому рівні? Чи є практика розгляду таких справ в Україні та світі? І якщо так, то як суди та практикуючі юристи визначають статус AI та створених за його допомогою творів у системі авторського права? Відповіді на ці та інші питання – у матеріалі.
Палата лордів Великобританії закликає до посилення захисту авторських прав від ШІ. 2 лютого 2024 року була опублікована доповідь, яка закликає міністрів захистити тих, хто працює у креативних індустріях, від компаній, які займаються штучним інтелектом (ШІ). Комітет також закликав законодавців сприяти відкритій конкуренції у сфері ШІ, щоб великі гравці не стали монополістами в галузі, що росте.
СУДОВА ПРАКТИКА. МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД
In its latest ruling on December 22, the Munich District Court fined Netflix 7.05 million euros for persistent infringement of a patent owned by Broadcom Inc. (in particular, European patent 2575366). This patent covers the essential functions of Netflix's critical Ultra HD content streaming technology.
Zara vs. Boungiorno. The Court of Justice of the European Union decided on a preliminary ruling (Case C-361/22) raised by the Supreme Court in the case between Inditex and Buongiorno Myalert, SA, for using the ZARA brand. How will the issued decision affect the use of foreign brands.
НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ
З метою підтримки аспірантів на всіх етапах дослідницької діяльності бібліотека університету Ліверпуля розробила цикл вебінарів, який охоплює широкий спектр тем. Дата події: 04.03 - 25.03.2024.
Вебінар «Репозитарій СумДУ як один з інструментів видимості наукових і освітніх здобутків університету». На вебінарі було розглянуто нормативну базу та принципи наповнення репозитарію СумДУ; розкрито важливість самоархівування; зосереджено увагу на особливостях депонування та алгоритмі розміщення робіт. До вашої уваги запис вебінару.
Чи була корисною для Вас інформація?