Історія і археологія

 

 
Україна та світ | Історія і археологія | Лютий 2024

  

ІСТОРИЧНА ПРАВДА

До війни Крим для нас асоціювався з курортом. А зараз — здебільшого, з російськими військовими базами. Хоча історія Криму дуже глибока і цікава. І так як сьогодні ми не можемо здійснити мандрівку фізично, то запрошуємо до уявної мандрівки ханським Кримом: Ескі-Кирим і Судак. Мова йтиме про першу столицю Кримського ханату — Ескі-Кирим і центр тяжіння кримських татар — Судак; про міста та людей Кримського ханства до першого приходу "русского міра".

Пам`ять про голодомор назавжди залишиться в серцях українців. Але в той час не лише голод гнав людей по світу, а і початок колективізації. Селяни в цей період намагалися тікати з Радянського союзу. Найчастіше це відбувалося через річки – Збруч і Дністер. Швейцарське оповідання про життя в радянській Україні часів Голодомору. Про страшний штучний голод, який спустошував Україну, колишню житницю Європи.

Революція Гідності: 10 років із розстрілів на Інститутській. Саме 20 лютого було вбито 48 майданівців, які брали участь у Революції Гідності, а також 4 працівники правоохоронних органів. Назавжди ця дата залишиться чорною сторінкою в історії України. Читайте в матеріалі "Еспресо" – як це все було та чи покарані винні.

 Чим був Радянський Союз? Що зумовило його появу? Яким було ставлення більшовиків до «українського питання» до повалення царату і як це вплинуло на результати російської і української революцій? Про це та багато іншого розповів у своєму інтерв’ю в подкасті «Історик щосуботи» Старший науковий співробітник відділу історії України 20-30 рр. ХХ ст. Інституту історії України НАН України кандидат історичних наук Геннадій Єфіменко.

 

ІСТОРИЧНІ ОСОБИСТОСТІ

Хто такий Петро Могила: ворог Московії, будівничий українських святинь, інтелектуал?  Такі питання підіймають ведучі подкасту "Батьки – засновники" спільно з істориком Максимом Яременком. Чи дійсно великий просвітник Петро Могила постає батьком-засновником України? 

20 лютого - День пам`яті Ярослава Мудрого. Князя, який увійшов в історію як талановитий дипломат, що налагоджував зв’язки з державами, укладаючи династичні шлюби. Суперзірка Ярослав Мудрий – життєпис видатного українського державця, який увійшов у світову історію з імпозантним найменням «Мудрий».

 Його реабілітували майже через 20 років. Петро Судак, який викладав українську мову у Конотопі та 20 років мав тавро «ворог народу». Його «дело» із 156 аркушів - це діло московських катівень і безкінечної боротьби з тогочасним режимом за справедливість. Його переслідували за зберігання «Кобзаря».

 

РЕЛІГІЯ

Заповіді христові – лише рідною, зрозумілою мовою вони придатні людині до виконання. Коли мова молитви зрозуміла, то і молитва є правдивою – у своєму виступі наголосив ПЦУ Митрополит Епіфаній. Якщо вимирає мова в устах народу, то вимирає і народ як нація. Тож нехай живе і благодіє рідна мова і в рідній Церкві - такими словами завершив свій виступ Епіфаній. 

Найзатишніше свято, що на весні святкують українці – це Великдень. Це свято, яке не має фіксованої дати, але завжди припадає на неділю, бо саме цього дня, згідно з Біблією, воскрес Христос. Розраховується воно за складною формулою. Приємно, що традиції Великодня знають всі українці, бо вони не змінюються роками. Коли буде Великдень 2024: точна дата, традиції та цікаві факти.

 

ЕТНОГРАФІЯ. ТРАДИЦІЇ

Проєкт “HLYNA–hub” твориться руками дорослих і дітей. Так, у селі Чернещина Краснокутської громади Харківської області місцеві жителі відновили занедбану хату-мазанку. Тепер це місце, де жителі села вчаться традиційних українських ремесел та навичок, які й досі актуальні. Тому розповідаємо, як це працює.

Які прояви уваги та залицяння чітко простежувалися в традиційній культурі українців у XIX-XX століттях? За яких умов парубок міг заговорити з дівчиною? Якими подарунками обмінювались закохані? Про все це та багато іншого розповіла в своєму інтерв’ю для «Elle» старший науковий співробітник відділу етнології сучасності Інституту народознавства НАН України (Львів) кандидат історичних наук Леся Горошко-Погорецька.

 

АРХЕОЛОГІЯ

Сайт спілки археологів повідомляє, що інформаційна компанія «Паспорт твоєї ідентичності» має наміри дослідити культурну спадщину українців та популяризувати її широкій аудиторії. За даними спілки, понад 16 млн українців мають закордонний паспорт, але назвати хоча б половину пам`яток зображених на його сторінках не зможуть. Компанія в коротких відеороликах пропонує глядачам змістовні розповіді про історичні пам'ятки, зображені на сторінках закордонного паспорта.

 

КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА 

Вікентій Хвойка, писемність і війни: міфи про трипільську культуру. Трипільську культуру можна назвати справжнім «археологічним брендом» України: рисунки трипільської кераміки можна побачити на сторінках закордонного паспорта, а досліджувати трипільські пам’ятки приїжджають дослідники із Великої Британії та Німеччини. Утім, широка популярність трипільської культури призвела до поширення міфів, часом дуже химерних.

Можна побачити в доповненій реальності. У Києві біля Національного музею історії України з'явився інформаційний стенд, завдяки якому можна побачити в доповненій реальності давньоруську пам'ятку — Десятинну церкву та ознайомитись з її історією. Ініціатор проєкту — Дмитро Матяш, засновник організації «єМузей», що займається оцифруванням музейних цінностей та культурного надбання. Дізнайтеся більше про Десятинну церкву, її історію та ознайомтеся з 3D-моделями.

Майже чотири століття він прикрашав на 26-метровій висоті купол каплиці Боїмів, яка є одним із відділів Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького.  Вперше у 2021 році скульптуру зняли для консервації, але зробити це у Львові не було можливості. Міністерство культури України дало дозвіл на відновлення композиції у Польщі. І ось 15 січня – вже вдома і чекає на перемогу. У Львові у Музеї Івана Георгія Пінзеля представили відреставровану скульптуру «Скорботний Христос».

Пам’ятку знести чи внести? Як працюватиме реєстр об’єктів культурної спадщини? Реєстр намагалися створити протягом довгих років різні команди. І от, нарешті, він існує! Хоча поки що працює лише у тестовому режимі. Про це громадським активістам та журналістам повідомив під час вебінару, організованому ГО «Разом проти корупції», начальник відділу містобудівної документації управління дозвільно-погоджувальної документації Міністерства культури Василь Петрик. Він і представив інформаційно-комунікаційну систему обліку нерухомих об’єктів культурної спадщини «Державний реєстр нерухомих пам’яток України», яка міститиме інформацію про всі об’єкти культурної спадщини, які держава бере під охорону. Ви можете також зайти в цю систему і потестувати її.

 

МУЗЕЙНА СПРАВА

Міністерство культури України та музей Алларда Пірсона в Нідерландах прийняли рішення про повернення “скіфського золота” в Україну. Нідерланди скасували борги Україні за зберігання колекції. 27 листопада колекція прибула до України. У той час музеї в окупованому Криму оскаржують в ЄСПЛ передачу “скіфського золота”.

 

АНОНСИ ПОДІЙ

Стипендії імені Ґерди Генкель для науковців. Це можливість протягом п’яти місяців працювати над своїм дослідженням у стінах Центру перспективних досліджень Софії. У вас буде щомісячна стипендія розміром 850 євро та час, щоб написати матеріал про історичні дослідження в галузі соціально-гуманітарних наук. Організатори подбають про зручний робочий простір та доступ до усіх ресурсів центру. Кінцевий термін подання заявки: 31 березня 2024 р.

ІІ Міжнародна науково–практична конференція «Українська історія у публічному просторі». Актуальні питання: вивчення української історії; виховання патріотизму; збереження українських надбань та української ідентичності; проведення процесу декомунізації; надмірне та штучне засилля іншомовних слів в українській історичній ономастиці. Дата проведення: 17-18 травня 2024 р. Форма участі – очна, заочна, дистанційна. Кінцевий термін реєстрації: 18 квітня 2024 р.

  

НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ

Вебінар «Репозитарій СумДУ як один з інструментів видимості наукових і освітніх здобутків університету». На вебінарі було розглянуто нормативну базу та принципи наповнення репозитарію СумДУ; розкрито важливість самоархівування; зосереджено увагу на особливостях депонування та алгоритмі розміщення робіт. До вашої уваги запис вебінару.

Презентація книги «Імена України. 100 митців. ХХ століття» Сергія Побожія. Книга представляє собою добірку біографічних відомостей та творчого доробку українських митців образотворчого та декоративного мистецтва, творчість яких припадає на ХХ століття.

Створено новий веб-ресурс Fontes: Open Access Sources for Ukrainian History - база даних онлайнових джерел відкритого доступу з оригінальними дослідженнями з історії України. Ресурс надає доступ до різноманітних веб-сайтів з документами у вільному доступі, які сприятимуть проведенню наукових досліджень і до яких може отримати доступ будь-хто, навіть без університетської чи інституційної приналежності.  До речі, у проєкті представлена колекція першоджерел Державного архіву Сумської області.

Продовжено доступ до міжнародних електронних ресурсів наукової інформації - баз даних компанії Clarivate – Web of Science; компанії Elsevier – Scopus, SciVal, ScienceDirect, Funding Institutional, Elsevier Health, Researcher Academy, Mendeley; а також до повнотекстових електронних ресурсів на порталі Research4Life. Доступ до найважливіших джерел інформації сприяє інтеграції дослідницької інфраструктури університету в світовий науковий простір.

 

  

Чи була корисною для Вас інформація?

  

 

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  info@library.sumdu.edu.ua

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua