IT-дайджест
Україна та світ | ІТ-дайджест | Січень-Лютий 2024
КІБЕРБЕЗПЕКА
Усім відомо, що для того, щоб криптографічна система забезпечувала безпеку інформації необхідно, щоб секретні ключі, які використовуються в криптографічних алгоритмах, залишалися секретними за будь-яких обставин. Проте на практиці реалізація та експлуатація криптографічних механізмів безпеки ніколи не забезпечує «ідеального» захисту інформації. У роботі «Вплив атак за побічними каналами на інформаційну безпеку» розглядається один із практичних напрямів криптоаналізу – атаки за побічними каналами на реалізації механізмів криптозахисту.
MediaSapiens розпитав експертів із цифрової безпеки, чи можуть потріскування або сторонні шуми під час розмови по телефону вказувати на «прослушку», як налаштувати телефон, щоб мінімізувати ризики, та якими додатками можна користуватися, аби убезпечити своє спілкування.
ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
This work, «Programming with ChatGPT: How far can we go?» explores how well ChatGPT can write source code. To this end, the study's authors performed a series of experiments to assess the extent to which ChatGPT can solve general programming problems. The main objective is to assess ChatGPT’s capabilities in two different programming languages, namely C++ and Java, by providing a set of programming problems encompassing various types and difficulty levels. The researchers evaluate ChatGPT’s code correctness, run-time efficiency, and memory usage.
There’s no mistaking the reality of AI’s influence. Across industries, businesses call on tech workers to make the most of this transformative technology as demand skyrockets and companies race to overcome the competition. In light of this, we must ask ourselves a critical question: How can businesses ensure developers retain the quality of their AI-generated code? AI is a useful complement to human developers to maximize their time and allow them to focus on projects best suited to their skill sets. That said, companies have to put safeguards in place to harness the technology, not just for boosting developer productivity but also for quality outputs.
Розробки в сфері SDV уже не перший рік змінюють автоіндустрію та окреслюють її нові стандарти, але їм ще далеко до найвищої точки розвитку. Software-Defined Vehicle або SDV – це новий етап розвитку автомобільної індустрії, який визначає перехід від старих машин, які концентрувалися лише на залізі, до програмно-керованих транспортних засобів, у центр яких поставлено програмне забезпечення. Тепер саме програма відповідає за появу нових функцій і керує операціями.
Researchers have identified a method to double computer processing speeds. It doubles the processing power using the existing hardware already in these devices. The innovative method aims to double the processing power of your smartphone, tablet, personal computer, or server using the existing hardware already in these devices.
ВЕБЗАСТОСУНКИ ТА ІНСТРУМЕНТИ
Огляд ScribeHow: інструмент для створення покрокових інструкцій за допомогою нейромережі, який дозволяє користувачам легко фіксувати процеси та миттєво створювати детальні покрокові інструкції на основі тексту та зображень.
ДОПОВНЕНА РЕАЛЬНІСТЬ
Techs and the city: Pros and cons of augmented reality in the USA. Experts say US cities are unprepared for a boom in augmented reality and the challenge of regulating the urban metaverse.
ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ
У фокусі форуму 2024-го — штучний інтелект як рушійна сила економіки й суспільства. У межах однієї з дискусій Всесвітнього економічного форуму у Давосі науковці та бізнесмени-практики в галузі технологій обговорили поточний рівень розвитку ШІ та його перспективи, наголосили на потенціалі для збільшення потужностей комп’ютерів задля ліпшого машинного навчання.
ШІ настільки швидко «вчиться поганому», що за ним вже треба наглядати. Як це влаштовано в Китаї, ЄС і США, та який досвід може перейняти Україна. Уряди країн дискутують щодо регулювання технології та доцільності жорстких методів.
ChatGPT has popularized generative AI, sparking immense interest. BERT has quietly remained in the shadows. Interpretive AI offers profound insights into content and audience engagement, a critical tool for publishers aiming to harness the full potential of AI. This article aims to shed light on interpretive AI – its significance as a standalone technology and its role in complementing and enhancing our understanding and application of generative AI. Let’s explore why generative AI alone isn’t the solution to every problem.
EU4DigitalUA, Офіс Омбудсмана та Мінцифри презентували рекомендації з питань штучного інтелекту, у яких розглянуто вплив штучного інтелекту на права людини та підходи до його регулювання, а також питання управління ШІ відповідно до вимог національного законодавства та міжнародних стандартів. Ці рекомендації представляють собою наступний крок до комплексного регулювання штучного інтелекту в Україні, описаного у Дорожній карті з регулювання штучного інтелекту.
Google вирішив представив світові свою нову мовну модель Gemini. Але привабливий дисплей виявився великою містифікацією. Замість реального використання моделі Google показав попередньо записане відео зі скриншотами і текстовими підказками. Це здивувало багатьох, хто вірив у неймовірні здібності Gemini. У матеріалі розглянуто обґрунтування обману, пов'язаного з Gemini, і порівняємо його з альтернативою - GPT-4.
РОБОТОТЕХНІКА
Esper Bionics – компанія з українськими засновниками, що виробляє технологічно просунуті біонічні кінцівки. Минулого року їхня роборука потрапила на обкладинку TIME – редакція журналу визнала її одним з 200 найкращих виробів 2022 року. Сьогодні компанія продовжує розширювати функціонал штучних кінцівок і планує виготовляти біонічні ноги. AIN.UA завітав до їхнього київського виробництва.
A research team at the University of Freiburg has now developed 3D-printed pneumatic logic modules that control the movements of soft robots using air pressure alone. These modules enable logical air flow switching and can thus imitate electrical control. The modules make it possible for the first time to produce flexible and electronics-free soft robots entirely in a 3D printer using conventional filament printing material.
ОНЛАЙН-КУРСИ
Google продовжує підтримку українських освітян цифровою експертизою та оголошує про запуск нового онлайн-курсу "Цифрові навички для освіти з Google" за підтримки Міністерства освіти і науки України. Ця програма створена для того, щоб допомогти українським освітянам покращити свої цифрові навички, оптимізувати роботу та звільнити час для професійного розвитку і нових можливостей. Складатиметься із 7 онлайн-тренінгів та 3 сесій запитань і відповідей. Потрібна реєстрація. Початок: 19 березня о 16:00.
У сучасному світі знання в галузі кібербезпеки, мережевих технологій та програмування стають необхідністю. Навички, пов’язані з цими сферами, не лише сприяють особистій безпеці в онлайн-просторі, а й допомагають побудувати успішну кар’єру. Академія Cisco переклала 9 власних освітніх курсів українською мовою, щоб допомогти українцям розширити знання в цих галузях.
ЛАЙФХАКИ
Команда ІТ-компанії Genesis підготувала поради щодо короткої та якісної презентації проєкту для зацікавлення співрозмовника включитися в роботу саме над вашою ідеєю. У першій частині мова йде про пітчинг та його основні ідеї. Уміння пітчингу - коротко та переконливо презентувати свої ідеї - корисне, не тільки якщо ви запускаєте бізнес
НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ
Продовжено доступ до міжнародних електронних ресурсів наукової інформації - баз даних компанії Clarivate – Web of Science; компанії Elsevier – Scopus, SciVal, ScienceDirect, Funding Institutional, Elsevier Health, Researcher Academy, Mendeley; а також до повнотекстових електронних ресурсів на порталі Research4Life. Доступ до найважливіших джерел інформації сприяє інтеграції дослідницької інфраструктури університету в світовий науковий простір.
Триває доступ до системи міжбібліотечного абонементу RapidILL від компанії Clarivate, а це можливість швидко та легко отримати доступ до колекцій понад 500 провідних бібліотек світу. Якщо вам знадобиться стаття або розділ книги, скористайтеся сервісом RapidILL. Як скористатися, детальніше на сайті бібліотеки.
Чи була корисною для Вас інформація?