Соціодайджест

 

Україна та світ | Соціодайжест | Січень-Лютий 2024

 

СОЦІОЛОГІЯ

Два роки в Україні триває повномасштабне вторгнення Росії. За ці два роки багато змінилося у відношенні країн, дружніх до України. Хоча українці все ще вважають Польщу й США дружніми країнами, однак ставлення до них погіршилося. Про це свідчить дані моніторингу оцінки дружності країн.

Війна перевірила українське суспільство на міцність. У цей складний період український народ закарбував національні цінності – волелюбність, згуртованість, прагнення до справедливості. Ці тенденції сильно впливають на життя суспільства. Якими ж українці заходять у 2024 рік?

 Про що свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології. Чи варто проводити президентські вибори? Кого українці підтримають на них, і кого хочуть бачити своїм президентом. Що цікаво, у багатьох регіонах  думки з цього питання досить схожі - 69% українців вважають, що Зеленський має залишатися на посаді президента до кінця воєнного стану.

 

ДЕМОГРАФІЯ

За даними опитування соціологічної компанії «Factum Group», проведеного у липні-серпні 2023 року, стало відомо, що за кордоном перебуває близько 6 мільйонів українських біженців. Постає питання - повернутися чи залишитися. Які чинники вплинуть на це рішення? За цей час українці набули нових навичок, які будуть корисні під час відбудови України. Тому до українських біженців треба ставитися не як до втрати, а як до активу.

  

ПОЛІТОЛОГІЯ

Чому 2023 рік став роком ілюзій? Які страхи з’явилися в українців і як їх опанувати? Які політичні події впливають на сучасне та майбутнє України, яка протистоїть російській агресії? Про все це журналісти проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» поговорили з українським політологом Олегом Саакяном.

 Прогнози аналітичних центрів та експертів на 2024. Міжнародні аналітичні центри, а також українські та західні експерти одностайно вказують – 2024 рік буде складним. Окрім повномасштабного вторгнення РФ, яке, безумовно, на сьогодні є питанням №1, залишаються й інші теми, що будуть важливими протягом 2024 року: євроатлантичний рух України до ЄС та НАТО, стійкість української економіки, проведення президентських та парламентських виборів у різних країнах, а також архітектура глобальної безпеки.

 

ГЕНДЕРНА ПОЛІТИКА

Центром Разумкова була проведена фахова дискусія «Гендерна специфіка вимушеної міграції з України до ЄС в умовах військового конфлікту». Дискусія була підготовлена в рамках проєкту, що здійснюється за підтримки ІСАР у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД).

 

ПСИХОЛОГІЯ

Невідкладна допомога: нові етичні виклики роботи психологів під час війни. Війна сформувала нові виклики для суспільства, зокрема велику потребу у психологічній допомозі як цивільним, так і військовим. Разом з тим відповідних спеціалістів, що готові та вміють працювати з травмами війни, не вистачає. До того ж ті, хто зараз уже надають таку допомогу, не завжди мають відповідну кваліфікацію. Останнє може призводити до порушення етичних стандартів психолога. Які вимоги до роботи таких спеціалістів передбачені цими стандартами і з якими проблемами можуть стикатися психологи в Україні під час війни, розповіла Mind академічна директорка програм психології в KSE Валерія Палій.

Період пандемії та повномасштабне вторгнення в Україну змусило нас  працювати в онлайн режимі. Ми можемо написати тексти, зробити презентації, але як бути з емоціями. Емоційні аспекти віддаленої роботи: як краще спілкуватися з колегами. Які емодзі використати, щоб чіткіше і яскравіше передати свої емоції? Хоча слушно зазначити –  спілкування і слухання є пріоритетом в роботі команди.

Ми може плекати надію посеред найглибшої пітьми й хаосу. Можемо жити і працювати зараз не забігаючи далеко вперед, переконуючись, що страждання гартують нас, зміцнюють нас, особливо жінок. Намагатися бути жінкою з силою у собі, а не просто сильною. Едіт Еґер не з чужих розповідей знає, як це жити з постійним відчуттям небезпеки. Єврейка з міста Кошице в юності мріяла стати танцівницею і потрапити до олімпійської збірної з гімнастики. Натомість опинилася в концтаборі Аушвіц. Сьогодні Еді — докторка психології, визнана лекторка, авторка книг "Вибір. Прийняти можливе" та "Дар. 12 уроків, які врятують ваше життя".

 Психологи & Волонтери: наша сила в «мурашнику» взаємодопомоги. Укрінформ розпитав психологів та волонтерів про феномен людської взаємодопомоги, який став ще потужнішим під час повномасштабної війни.

 Як війна та стрес змінюють психіку українців і що із цим робити. Поради психолога. Чи можна подолати постійний страх смерті та розірвати негативне коло «стимул – реакція»? Про те, як не втратити своє ментальне здоров’я, розпитали Наталі Вінс – майстриню трансформаційної психології, психологиню-практика, кандидатку психологічних наук.

  

СОЦІАЛЬНА РОБОТА

До Вашої уваги стаття «Соціальна робота з проблемними сім’ями в умовах сьогодення», у якій автор розглядає основні аспекти становлення проблемних сімей у суспільстві та висвітлює законодавчі засади соціального захисту таких цільових груп. 

 

НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ

Всесвітній онлайн-університет від Prometheus, де можна буде проходити безкоштовно онлайн-курси провідних університетів світу українською мовою. Протягом трьох років Prometheus першим в Україні перекладе українською мовою 50 онлайн-курсів найкращих світових університетів. А наразі у доступі українською онлайн-курс «Перша психологічна допомога» від університету Джонса Гопкінса.

10 років майже всі ми знаходимось у стані стресу різного ступеня. Як знизити його, коли поряд немає психолога? Як зрозуміти стан військових, близьких, дітей та свій власний? Як правильно комунікувати та підтримувати під час війни тих, хто цього потребує? Пропонуємо до вашої уваги посібники волонтерського проєкту «Як ти, брате?», які бібліотеці СумДУ подарував його засновник психотерапевт, соціальний психолог Антон Семенов. Наразі в бібліотеці маємо 8 посібників як в електронному, так і в друкованому вигляді.

 

 

Чи була корисною для Вас інформація?

  

  

 

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  info@library.sumdu.edu.ua

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua